Uwaga na podróbki noży Global

Pamiętaj o ochronie własności intelektualnej

Nazwy YOSHIKIN, GLOBAL, GLOBAL-PRO, CROMOVA oraz dwa różne wzory przemysłowe w postaci symetrycznych wgłębień (tzw. kropek) na produktach marki GLOBAL to zastrzeżone znaki towarowe, których prawnym właścicielem jest japońska firma Yoshida Metal Industry, Co., Ltd. (Yoshikin). Osoby, które celowo wykorzystują znaki towarowe bez wiedzy i zgody ich właściciela, czerpiąc z tego korzyści finansowe, dopuszczają się przestępstwa!

Bądź świadomym konsumentem

Niestety, mimo wciąż podejmowanej walki z fałszerzami, na rynku pojawiają się podróbki noży GLOBAL, które pochodzą głównie z Chin. Produkujące je fabryki wyrastają jak grzyby po deszczu, a nieoryginalne noże i akcesoria sprzedawane są przede wszystkim na aukcjach internetowych, np. na portalu eBay. Zdarza się też, że podróbki trafiają do kucharzy metodą „z ręki do ręki” – w restauracjach albo na targach. Wielu klientów pada w ten sposób ofiarą nieuczciwych sprzedawców.

Zachowaj czujność

Większość podrabianych towarów posiada odmienne nazwy i wygląd. Obok pojedynczych noży, można więc napotkać zestawy 9 lub 11 narzędzi w zwijanym etui, takie jak „Zestaw noży profesjonalnych” albo „Zestaw szefa kuchni”, z reprodukcją charakterystycznych kropek GLOBAL na rękojeściach. Pojawiają się też noże z nazwami typu „GLOBAL Chef” albo „GLOBAL Professional”, których nie ma w ofercie producenta. Sprzedawcy fałszywych noży często kuszą nabywców podejrzanie niską ceną, reklamowaną jako jedyna w swoim rodzaju „okazja”. Tymczasem trefne noże niewarte są nawet swojej atrakcyjnej ceny, bo wykonano je z najtańszych materiałów, które zużywają się w błyskawicznym tempie.

Nie daj się oszukać

Na ostrzach oryginalnych noży firmy Yoshida Metal Industry. Co., Ltd. znajduje się wytrawione logo – GLOBAL, YOSHIKIN i CROMOVA (drukowanymi literami) – oraz informacja o pochodzeniu produktu z Japonii. Charakterystyczne wgłębienia powinny być rozmieszczone równomiernie i ciemniejsze od reszty ostrza. Ani logo, ani „kropki” nie są niczym malowane. Fabrycznie nowe, oryginalne noże GLOBAL to produkty najwyższej klasy, doskonale wyważone i ostre jak brzytwa.

Na co zwrócić uwagę?

  • Cena – jeśli jest znacząco niższa, towar może być podrobiony.
  • Gwarancja – produkty nieoryginalne często jej nie posiadają.
  • Jakość wykonania, logo i opakowanie – błędne nazwy lub niewyraźne zdjęcia prawie zawsze wskazują na podróbki; warto też porównać wygląd oryginału z zakupionym nożem.
  • Miejsce zakupu – jeśli sprzedawca oferuje zazwyczaj inny asortyment, bądź ostrożny.

Kilka słów o fałszerzach

Po pierwsze, produkcja fałszywych towarów odbywa się z pominięciem jakiejkolwiek urzędowej kontroli. Są to artykuły uzyskane najniższym kosztem i nie podlegają rygorystycznym testom ani próbom jakościowym, którym poddaje się legalne produkty. Podróbki nierzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia nieświadomych konsumentów. Wolno też przypuszczać, że właściciele nielegalnych fabryk, którzy z założenia nie przestrzegają prawa, wyzyskują swoich pracowników i nie dbają o środowisko naturalne.

Po drugie, handel podrabianymi towarami to potężny, międzynarodowy biznes, którym zajmują się na ogół zorganizowane grupy przestępcze. Dzięki dochodom z takiej działalności przestępcy mogą finansować przemyt narkotyków, handel ludźmi czy zuchwałe kradzieże. Koszty owego procederu są zatem ogromne i wieloaspektowe. Legalni producenci i uczciwi sprzedawcy tracą dochody, pracownicy legalnych fabryk i dostawcy tracą zatrudnienie, a państwa tracą wpływy z podatków, co odbija się ostatecznie na poziomie życia wszystkich obywateli.

Jak się bronić?

Ponieważ fałszerze nieustannie „ulepszają” swoją ofertę w celu przechytrzenia ścigających ich służb, czasami trudno jest samodzielnie odróżnić produkt oryginalny od podrobionego. Najbezpieczniejszym wyjściem w takiej sytuacji jest kupowanie od oficjalnego dystrybutora w danym kraju oraz od autoryzowanych przez niego sprzedawców.

 

I. OGÓLNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WŁAŚCIWEGO SPOSOBU KONSERWACJI I PRZECHOWYWANIA NOŻY

 

II. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI JAPOŃSKICH NOŻY KUCHENNYCH

 

III. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE OSTRZENIA JAPOŃSKICH NOŻY KUCHENNYCH

 

IV. UWAGA NA PODRÓBKI NOŻY GLOBAL

 

V. FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

VI. TEST JAKOŚCI OSTRZY NOŻY NA MASZYNIE C.A.T.R.A.