FAQ

Czym się różnią noże japońskie od europejskich?

Oryginalne japońskie noże są zasadniczo cieńsze, lżejsze i ostrzejsze od noży europejskich. Powstają z wysokogatunkowej stali, w oparciu o wielowiekową tradycję wykuwania ostrzy, która nie ma sobie równych na całym świecie. Ze względu na wymagania rodzimej kuchni noże japońskie są fabrycznie ostrzone pod mniejszym kątem, co ułatwia krojenie surowych składników na bardzo małe, równe, często cienkie jak papier kawałki. Osobną kwestią jest większa różnorodność noży japońskich. Kucharz ma do wyboru więcej modeli noży uniwersalnych, noży o specjalistycznych ostrzach czy tradycyjnych noży typu Deba lub Yanagiba, o szlifie jednostronnym.

Czy noże ze stali nierdzewnej mogą rdzewieć?

Tak, lecz jest to znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku innych rodzajów stali. Czynnikiem chroniącym stal przed rdzą jest dodatek chromu na poziomie min. 11%. Większy udział chromu w stopie oraz obecność innych dodatków zwiększa odporność stali na korozję, przy czym kluczową rolę odgrywa odpowiednia dbałość o nóż. Rdza powstaje najczęściej wskutek długotrwałego kontaktu z resztkami jedzenia lub wodą, czyli wtedy, gdy nóż zbyt długo pozostaje brudny lub mokry. Po każdym użyciu nóż należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć, a potem przechowywać go w suchym miejscu.

Jak usunąć rdzę?

Jeżeli rdza pojawi się na krawędzi tnącej, można ją usunąć w procesie ostrzenia. Jeśli plamki są w innych miejscach, najlepiej zastosować odpowiedni środek do czyszczenia i odrdzewiania produktów ze stali nierdzewnej. Należy jednak uważać, by nie zarysować przypadkiem klingi.

Jak przechowywać nóż?

Nóż należy trzymać w czystym, suchym miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Zaleca się przechowywanie noży w blokach, torbach, listwach magnetycznych lub w szufladzie wykorzystując ochraniacz na ostrze. Wszystkie wymienione sposoby, chronią delikatne ostrza przed zarysowaniem i stępieniem.

Czy można naprawić uszkodzone ostrze?

Im twardsza jest stal, tym bardziej podatna na ew. wyszczerbienia po kontakcie np. z kością (ogólnie noże kuchenne nie służą do krojenia kości). Wszelkiego rodzaju wyszczerbienia likwidujemy podczas ostrzenia na kamieniu lub oddajemy do profesjonalnego ostrzenia - nie polecamy do tego "kółkowych" ostrzałek, ponieważ naostrzą wyszczerbienia i ostrze będzie faliste.

Jak naostrzyć nóż?

Noże ze stali o twardości powyżej 60 HRC najlepiej ostrzyć na kamieniu o średniej gradacji, tj. #1000 lub wyższej. Warto pamiętać, że wygodne w użyciu ostrzałki służą głównie do wyrównywania krawędzi tnącej, a ich efektywność jest ograniczona.

Jak naostrzyć nóż ząbkowany?

Noże ząbkowane nie powinny być ostrzone za pomocą ostrzałek, ponieważ w ten sposób można zniszczyć krawędź tnącą. Jeżeli ząbki występują z jednej strony ostrza, nóż można ostrzyć na kamieniu, ale tylko po stronie przeciwnej niż ząbkowana – z gładkim szlifem.

Czy ostrzałki podlegają gwarancji?

Ceramiczne pręty ostrzące oraz kamienie do ostrzenia mogą się złamać albo ukruszyć wskutek upadku lub uderzenia o twardy przedmiot. Wszystkie produkty tego rodzaju mają określoną żywotność i z czasem tracą swoje właściwości. Ich trwałość zależy od częstotliwości i intensywności używania. Do większości ostrzałek można kupić części zapasowe.

Dlaczego musak ceramiczny zmienia kolor?

Ceramiczny pręt ostrzący zmienia kolor pod wpływem używania i jest to proces całkowicie naturalny. Ścierana stal zostawia szary osad, który z czasem zaczyna blokować pory ceramiki. Aby maksymalnie przedłużyć żywotność pręta, należy go regularnie myć w ciepłej wodzie z płynem. Można go także czyścić za pomocą druciaka.

Jak odróżnić oryginał od podróbki?

Noże GLOBAL należą do chętnie podrabianych produktów, ponieważ cieszą się międzynarodowym uznaniem i dużym zainteresowaniem klientów. Podróbki, które pochodzą głównie z Chin, różnią się od oryginalnych produktów jakością oraz wyglądem. W razie wątpliwości warto porównać dany nóż z fizycznym oryginałem lub jego zdjęciem na oficjalnej stronie producenta czy dystrybutora.

Czy noże podlegają gwarancji?

Producent gwarantuje, że każdy produkt jest wolny od wad materiałowych, wad konstrukcyjnych oraz wad wykonania – przy normalnym użytkowaniu i właściwym sposobie konserwacji. Gwarancja nie dotyczy przypadków wyszczerbienia ostrza, złamań czubka, odbarwień spowodowanych przez kontakt z żywnością oraz rdzewienia.

Czy mogę wymienić złamany/uszkodzony nóż?

Gwarancja obowiązuje tylko wtedy, kiedy stwierdzono wadę z winy producenta. Jeżeli produkt okazał się wadliwy, należy zwrócić go do sprzedawcy wraz z dowodem zakupu. Reklamacji nie podlegają produkty uszkodzone wskutek niewłaściwego obchodzenia się z nożem. Gwarancja nie dotyczy więc przypadków upuszczenia noża, krojenia produktów zamrożonych, używania noża jako śrubokręta, mycia noży w zmywarce, przechowywania noża w stanie zabrudzonym i wilgotnym itp.

 

I. OGÓLNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WŁAŚCIWEGO SPOSOBU KONSERWACJI I PRZECHOWYWANIA NOŻY

 

II. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI JAPOŃSKICH NOŻY KUCHENNYCH

 

III. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE OSTRZENIA JAPOŃSKICH NOŻY KUCHENNYCH

 

IV. UWAGA NA PODRÓBKI NOŻY GLOBAL

 

V. RODZAJE NOŻY I OSTRZY

 

VI. TEST JAKOŚCI OSTRZY NOŻY NA MASZYNIE C.A.T.R.A.