którzy cenią sobie szybkość. Pozwala on kilkoma ruchami przywrócić pierwotną ostrość noża. Krawędź tnącą podczas ostrzenia bardzo często minimalnie ,,wygina się” w jedną ze stron, przez co nóż nie wchodzi tak dobrze w krojone produkty. Musak często nazywany też stalką do noży pozwala w szybki i prosty sposób to naprawić.
Wyróżniamy 3 rodzaje musaków:
- ceramiczny
- diamentowy
- stalowy
Ceramiczny, gdzie rdzeń wykonany jest z bardzo twardej ceramiki. Jest szczególnie zalecany w przypadku wyboru noży ze stali rdzewnej jak Shirogami lub Aogami. Najczęściej trzpień musaka można wymienić na nowy, więc nawet po przypadkowym uszkodzeniu nie ma konieczności kupowania nowego produktu.
Musak diamentowy jest on najtrwalszy, a uszkodzeniu mechaniczne nie są problemem. Na całym trzpieniu znajduje się warstwa diamentowej powłoki, która bardzo szybko prostuje krawędź tnącą.
Ostatni rodzaj, czyli musaki stalowe ,,stalki” wykonane z najczęściej ze stali nierdzewnej, jednak w przypadku noży lepszej klasy nie będą one skuteczne.
a jedynie je podostrza. Dzięki temu nie jest konieczne ostrzenie noża na kamieniu.
Sam proces ,,ostrzenia" jest bardzo prosty:
Nóż ustawiamy pod kątem ok. 13-15 stopni tak jak klasycznie ostrzone są noże japońskie. Ważne jest, by tego pilnować, ponieważ przeciągnięcie go na płasko po nożu spowoduje zarysowanie całej tafli. Nóż ustawiamy krawędzią tnącą do siebie, pod kątem 45 stopni w stosunku do musaka. Ważne jest, by tego pilnować, ponieważ przeciągnięcie go na płasko po nożu spowoduje zarysowanie całej tafli. Wykonujemy płynnym zdecydowanym ruchem przeciągnięcia z jednej i drugiej strony 2-3 przeciągnięcia na stronę w zupełności wystarczą, by przywrócić nożu pierwotną agresję cięcia.
wśród pasjonatów gotowania, którzy nie zawsze mają czas by w całości przejść przez proces ostrzenia.